CE Belgesi

CE Belgesi

CE İşareti Belgesi, Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki ürünlerin satışını düzenleyen bir uygunluk işaretidir.

CE Belgesi Nedir?

 

CE belgesi Conformite European’ın kısaltmasıdır. Yani ürününüzle ilgili Avrupa ürün mevzuatlarına uygunluğunun kanıtı bir belgedir. CE işaretinin olduğu her yerde ürün yönetmenliklerin uygun olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. CE sembolünün olduğu her ürün, AB ülkelerine girişi kolaylığı sağlarken CE belgesi olmayan ürünlerde AB ülkelerine girişte sorunlar yaşanır. CE kullanımı ülkemizde 1 Ocak 2014 yılından itibaren endüstriyel ürün pasaportu hükmünde zorunlu hâle getirilmiştir. CE belgeli her ürün AB içerisinde rahatlıkla dolaşabilir.

CE belgesi ile ilgili fazla bilgi kirliliği vardır. Onlardan bir tanesi de şudur ki CE belgeli bir ürün kalite belgesi hükmünde değildir. Bir markayı temsil etmemesinin yanında ürün, ambalaj ile ilgili sadece imalatçının yetkisiyle konulan bir belgedir. Kısaca özetlemek gerekirse CE belgesi; doğayı, tüketiciyi, canlıları korumak adına güvenlik koşullarının yer aldığı bir belge olarak tanımlanabilir.

AB’nin yeni yaklaşım yönergeleri kapsamındaki bir ürünün CE belgeli piyasaya sürülmesi, üreticinin sorumluluğunda gerçekleşen bir durumdur. Eğer ki üreticiyseniz ve CE belgesi almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin, CE belgesi ile ilgili markanıza uygun tüm detaylar konusunda danışmanlık hizmeti verelim.

Peki, CE belgesi olan bir markaya ne gibi yararlar sağlanır, kısaca açıklayalım. Öncelikle ürünlerin Avrupa Birliği ülkelerinde rahat bir şekilde pazarlanabilmesi kolaylaşır. Çünkü AB ülkelerinde, uluslararası düzeyde bu işaretin olma zorunluluğu aranır. Bir diğer konu da kalitenin başlangıç noktası olma durumudur. CE belgesini kısaca “ürün pasaportu” olarak da adlandırabiliriz. AB dışında üretilen her üründe CE belgesi birer pasaport özelliği taşımaktadır. Yeni yaklaşım yönergelerine uygun CE belgeli ürününüzle AB ülkelerinde rahatça pazar arayışına girebilirsiniz.

Üretim sağlayan bazı markaların yükümlülükler doğrultusunda CE belgesi bulundurması zorunlu hale getirilmiştir. Bu hizmetler de sıcak su kazanları, yapı malzemeleri, gaz yakıcı cihaz üretimi, asansörler, medikal cihazlar, basit basınçlı kaplar, alçak gerilimli ürünler, makine emniyet yönetmeliğidir. Görevlendirilen bakanlıklar bağlı bulunan il müdürlükleri aracılığıyla CE belgesinin denetimlerini gerçekleştirmektedir. CE belgesi olmayan kurum ve kuruluşlara da ağır cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ürünlerinizde CE harflerinin olması, sadece Avrupa Birliği ülkelerinde ürünlerinizin serbest dolaşımını sağlamaz, aynı zamanda çevre koruma ile ilgili birçok prosedürü de yerine getirmiş sayılırsınız. AB ülkelerinden satın aldığınız her üründe mutlaka CE işaretini görmeniz oldukça olasıdır. Bu işaret ile birlikte aynı kurallara tabi tutulan ürünlerin uyumu zorunlu hissederek rekabet ortamına da canlılık kattığı söylenebilir.

CE Belgesi

Siz de zorunlu bir belge bulundurma durumu içindeyseniz Bilginer Belgelendirme ailesi olarak hızlı ve profesyonel destek sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Yapmanız gereken bize ulaşmak ve firma hikâyenizi bize anlatmak, sonrasında yapılması gereken herşeyi planlayarak, danışmanlık ve eğitim hizmetlerimizle destek olacağımızdan şüpheniz olmasın. 

G İşaretleme 

CE Belgesi

G İşaretleme 

CE Belgesi