ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Eren Bilgiseverer

18 Şubat 2022

ISO 9001 Standardı Kitapçığı

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almak için önce ilgili standardı temin etmelisiniz. ISO 9001 standardını TSE standart arama sayfasından temin etmeniz mümkün. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin nasıl uygulanacağını anlatan kılavuz standart ISO 9002 kitapçığını da edinebilirsiniz. Böylelikle ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi nasıl alınır sorusuna cevap bulmanız kolaylaşacaktır.

Kitapçıkları okuyup firmanızın müşteri memnuniyetini artırabilmesi için ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ni kurmaya karar verdiğinizde ise artık kalite yürüyüşüne başlayabilirsiniz. İsterseniz bundan sonrasını madde madde sıralayalım:

Adım Adım Kalite Yürüyüşü

 • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alabilmek için yapmanız gereken ilk adım olarak yönetim temsilcisi görevlendirmeniz gerekiyor.
 • Bir danışmanla anlaşılır ve kalite ekibi kurulur.
 • Firmada her kademede eğitimler söz konusudur.
 • Firmanın iç ve dış süreçleri belirlenir.
 • Süreç liderleri seçilir.
 • Liderlerin performans kriterleri tanımlanır.
 • Bu performans kriterlerine göre bu performanslara ulaşılması, performansların sürekli iyileştirilmesi için bir kalite yönetim sistemi olan iso 9001 sistemi şartları kurulur. Bu süreç 10-12 haftalık bir süreyi kapsamakla birlikte şirketin büyüklüğüne göre bu süreç değişir.
 • Üç aylık bir ön uygulama yapılır.
 • Üç aylık ön uygulama süresinin sonuçları paylaşılır.
 • Varsa uygunsuzluklar kapatılır.
 • Bir belgelendirme şirketine belge almak için başvurulur.
 • Belgelendirme firmasına başvuran ISO 9001 belgesi almak isteyen bir firmaya belgelendirme kurumu bir form gönderir. Bu formda kapsam ve firma çalışanlarının sayısı, firma büyüklüğü, varsa riskli olan prosesler ve firma hakkında bütün detay bilgiler istenir.
 • Bu bilgilere göre, belgelendirme kuruluşu bir teklif gönderir.
 • Bu teklifte üç yıllık bir belgelendirme ve sertifikasyon süreci için ne kadar ücret ödeneceği, hangi şartlarda bu belgenin kullanılacağı yazılıdır.
 • Bu teklif karşılıklı imza altına alındıktan sonra belgelendirme süreci başlamış olur.
 • Belgelendirme süreci başladıktan sonra karşılıklı olarak bir denetim tarihi belirlenir.
 • Denetim tarihi belirlendikten sonra bir denetim ekibi oluşturulur. Denetim ekibinin başında bir baş denetçi bulunur. Bazen tek bir baş denetçi gider ya da bazen birkaç denetçi birden gider. Birkaç denetçi birlikte gittiğinde baş denetçi diğer denetçileri yöneten ekibin başıdır.
 • Başdenetçi, firmayla görüşerek planlanan denetim tarihinde denetime geleceğini söyler ve bir denetim planı gönderir.
 • Bu denetim planına göre kaç saatlik bir denetim yapılacağı, bu denetimin standardının hangi maddelerinin hangi süreç liderleriyle konuşulacağı paylaşılır.
 • Firmanın onayı alındıktan sonra denetim gerçekleştirilir.
 • Denetim gerçekleşmesine gidildiği zaman bir açılış toplantısı yapılır. Açılış toplantısında denetimle ilgili genel ilkeler açıklanır.
 • Genel ilkeler açıklandıktan sonra çalışmaya başlanır.
 • Bir gün ya da birkaç gün süren denetim bittiği zaman kapanış toplantısı yapılır.
 • Kapanış toplantısında bulgular, uygunsuzluklar, olumlu yanlar paylaşılır ve sistemin tamamını etkileyecek uygunsuzluklar varsa bunun kapatılması için yönetim temsilcisinden bir taahhüt alınır ve denetim sona erer.
 • Bu taahüt tamamlandıktan sonra denetim raporunu belgelendirme kuruluşuna ve firmaya göndererek belgelendirme gerçekleşir.

 

iso 9001

Bilginer Belgelendirme iso 9001 belgesi

ISO 9001 Sertifikası Alabilmek İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

 1. Ticaret sicil gazetesi,
 2. İmza sirküleri
 3. Faaliyet belgesi,
 4. Sgk bildirgesi,
 5. Vergi Levhası,
 6. Kapasite raporu, üretim izni gibi belgeler
 7. Ve belgelendirme sözleşmesi yeterli olmaktadır.
 8. Ayrıca belgelendirme kuruluşunun denetim yapabilmesi için olması gereken iki klasör vardır. Bunlardan birincisi ”ISO 9001 dokümantasyon” klasörüdür. İkincisi ise uygulama klasörüdür. Eğer dosyalarınız yok ise doğal olarak sizi denetlemeleri ve dolayısıyla belge vermeleri mümkün olamayacaktır.

ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

İlk faydası müşteri memnuniyetinin sağlanmasıdır. Çoğu zaman sadece ihalelere katılabilmek ya da ihracat yapabilmek amacıyla alınıyor olsa dahi gerçekten ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini uygulayan firmanın başarısız olma şansı yok denecek kadar az olacaktır. Çünkü sistemin doğası gereği sağladığı kurumsallık, işlerin akışının prosedüre edilmesi ve bu prosedüre göre yürütülmesiyle sağlıklı bir yapı kazanacaktır. Bu nedenle tedarik zincirinde yer almak da firmalar açısından ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip olmak oldukça önemlidir. Büyük kuruluşlar tedarik zinciri firmalarını seçerken ISO 9001 belgesi şartını koşmaktadırlar.

ISO 9001 Belgesi Almak İçin Danışmanlık Firması Seçimi

ISO 9001 belgesi almak için öncelikle bizim gibi danışmanlık firmalarından teklifler almalısınız. ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi alma sürecinde size eşlik edecek firma seçimi önemlidir.

Bilginer Belgelendirme’den %10 İndirim

Belgelendirme fiyatlarına gelen yüksek zamlara rağmen Ankara ve İstanbul’da firmalara %10 indirim kampanyamızı müjdelemek istiyoruz. Kaliteli hizmetimiz ve uygun fiyatlarımız ISO danışmanlık ve eğitim hizmeti vermekte olan firmalar içinde bizi ön plana çıkarmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Vermeye Yetkili Firmalar Hangileridir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini bizim gibi TURKAK akrediteli belgelendirme kuruluşlarından almanız durumunda %60’lara varan KOSGEB desteklerinden yararlanma imkanlarınız doğacaktır. Bilginer Belgelendirme olarak bizimle iletişime geçerek belgenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

 ISO Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Normal şartlarda 3 yıl geçerlidir.

 

 

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Bu konuyla ilgili bilgiler için buraya tıklayınız.

ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi Nedir?

Bu konuyla ilgili bilgiler için buraya tıklayınız.

 

Bilginer Belgelendirme Eğitim Danışmanlık Ticaret Ltd. Şti.

Bu başlıklarda ilginizi çekebilir…

En Ucuz ISO 27001 Belgesi

En Ucuz ISO 27001 Belgesi

Zamların gelmesiyle birlikte tüm ISO Belgelerinin fiyatı arttı. Bilginer Belgelendirme danışmanlık firması olarak siz değerli müşterilerimize özel, bütün şartları zorlayarak fiyatlarımızı sabit tuttuk ve en ucuz ISO 27001 belgesini sahip olma avantajı sunuyor....

En Ucuz ISO 9001 Belgesi

En Ucuz ISO 9001 Belgesi

En Uygun ISO 9001 Belgesi Son zamlarla birlikte ISO belgeleri de fiyat artışlarından nasibini aldı. Ancak Bilginer Belgelendirme Danışmanlığı firması olarak özellikle Ankara ve İstanbul’da bütün şartları zorlayarak fiyatlarımızı sabit tuttuk ve en ucuz ISO 9001...

Sakarya Gıda Güvenliği 

Sakarya Gıda Güvenliği 

Gıda Güvenliği Sakarya Sakarya ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gıda sektöründe ürün/hizmet üreten kuruluşlarda güvenli ve sağlıklı gıda üretimi için geliştirilen bir standarttır. Sakarya ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi bu hedefe ulaşmak için tehlike...

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir