Helal Gıda Fiyatı

Eren Bilgiseverer

21 Mart 2022

Helal Gıda Fiyatı

Helal gıda fiyatı, helal gıda sertifikası fiyatı anlamına gelmektedir. Helal gıda belgesi firmaya değil ürüne verilmektedir. Bu nedenle helal gıda fiyatına, sertifikalandırılacak ürün sayısı, helal denetim süresi, helal denetçi maliyeti gibi unsurlar etki etmektedir. Helal kesimi yapacak kasapların eğitimi de bu maliyetlere eklenebilir.

Ancak helal belgesi almak için yapılacak hazırlık da çok önemlidir. Çünkü helal belgesi alan kuruluşların bu belgenin iptal edilmemesi için her an teyakkuzda bulunması, gereklilikleri harfiyen yerine getirmesi çok önemlidir. Çünkü habersiz denetimlerde ortaya çıkabilecek en küçük hata belgenin iptaliyle sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden helal belgesi helal üretim standartlarının gerekliliklerine azami derecede dikkat etmek gerekmektedir.

Helal Gıda Sertifikası Fiyatı   

Helal gıda sertifika fiyatını belirleyebilmek için yukarıda ifade ettiğimiz unsurlara ek olarak ürünlerin içeriğinin İslami şartlara uygunluğunun belirlenmesi için laboratuvar analizleri gerekebilmektedir. Bu nedenle Bilginer Belgelendirme olarak helal üretim yapılacak tesiste yapacağımız incelemeler ve üretim için gerekli altyapının oluşturulması ile ilgili öneriler çerçevesinde belgenin fiyatının tespitini yapmış olacağız.

Helal Gıda Sertifikası Fiyatı’nda Kampanya

İstanbul ve Ankara’daki firmalara yönelik olarak danışmanlık ve eğitim fiyatlarımızda %10  indirim kampanyamızla firmalara destek olduğumuzu da bu arada ifade etmek istiyoruz.

Üretim yapılacak tesiste helal kesim şartlarının altyapısının ve ürün katkı maddelerinin temiz olması, İslami esaslara uygun olarak üretilmiş olması gibi şartlar bulunduğundan öncelikle bu ürünlerin analizi gerekmektedir.

Helal Gıda Standartları Nedir?

Helal Gıda standartları; hayvansal, bitkisel ya da kimyasal kaynaklı gıda ürünlerinin, hammadde, katkı maddeleri, yardımcı maddeler, bileşenler, işleme yöntemleri, işletme koşulları ve paketlemeye kadar olan süreçlerde dini kurallara uygun üretim aşamalarını kapsamaktadır.

Helal Gıda Belgesi

İslam Dini’ne göre tüketilmesinde herhangi bir sorun olmayan gıdalardır. Bu ifade; çiftlikten ve tarladan alınan ürünlerin soframıza gelinceye kadarki süreçlerin İslami kurallara uygun olarak hazırlanmış olmasını kapsar. Bunun belgelendirilmesine helal gıda belgesi ismi verilmektedir.

Helal gıda

Helal gıda

Helal Gıdalar Neden Pahalı

Helal gıdaların pahalı olduğu iddiaları zaman zaman helal kesimden rahatsız çevrelerin iftira pompalamasından kaynaklansa da özellikle tavuk fiyatlarında bu iddianın doğruluk payı vardır. Bunun da sebebi helal gıda gerekliliklerinden bir tanesi hayvanların elle kesilmesi ve kanının akması için bir uzun bir süre beklenmesidir. Zira hayvanların boğazı kesildikten sonra şah damarı tamamen kesilmeden kanın akması etin lezzeti ve sağlıklı olması için uzmanlarca da önerilen bir gerekliliktir. Kan akarsa etin kalitesi artar, bu da helal bir etin tüketilmesi açısından önemlidir. Bu da elle kesimle mümkün olabilmektedir.

Kasabın hayvanı keserken Besmele çekmesi ve Allahü Ekber demesi gereklidir. Buda ehil bir kasabın ve yedeğinin istihdam edilmesini gerektirir. Ancak özellikle tavuk kesimlerinin makineyle yapılması maliyeti düşürdüğü için fiyat ucuz olabilir ama helallik konusunda problemi de beraberinde getirir.

Helal Gıda Marketleri

Özellikle gıda katkı maddelerinin içeriği helal gıda konusunda gittikçe bilinçlenen Müslümanların tüketim eğilimlerini de etkilemektedir. Bunun sonucunda artış eğilimindeki bu kitlenin ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla gıda katkı maddelerinde helal gıda gerekliliklerine hitap eden gıdaların tüketimi hız kazanmakta ve bu tür marketlerin sayısı hızla artmaktadır.

Helal Gıda Nedir?

İslam dinine göre yenilmesine ve içilmesine izin verilen gıdalardır.

Bir Müslüman’ın helal-haram ölçüsüne dikkat etmediği takdirde günlük ibadetlerinde çok titiz davransa bile dualarının kabul olmayacağı ve Allah katında bir anlam ifade etmeyeceği belirtilmiştir; “Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Allâh’ın yasak arâzisi de harâm kıldığı şeylerdir.” (Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107) “Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!” (Tirmizî, Kıyâmet, 60)

Firmamıza başvuruda bulunan bir danışanımız peynir üretimi yaptığını ve üretimde kullanılan peynir mayasının içeriğinin helal gerekliliklerine uyup uymadığını sordu. Yaptığımız incelemede Türkiye’de bir ilde satışı gerçekleştiren mayanın aslında bir Avrupa ülkesinden geldiği ve bu mayayı üreten firmanın domuz yemi üretim tesisinin bulunduğunu tespit etmemiz zor olmadı.

Bilindiği gibi maya üretiminde kullanılan bakterilerin beslenmesinde kan tozu da kullanılmaktadır. Kan tozu, kesimhanelerden kesilen hayvanların kanının toplanarak toz haline getirilmesiyle üretilmektedir. Dinimizce kan haram olduğundan bu necis madde ile beslenen bakteriden üretilen peynir mayasının problemli olduğu ortadadır. Bu hususta hassas olan Müslümanların hayvansal katkı maddelerinin ve jelâtinin elde edildiği kaynak yönünden şüphe içinde oldukları bilinmektedir. Gazlı içecek üretiminde kullanılan etil alkol ne kadar sakıncalı ise, hayvanların beslenmesi ve kesimi de daha fazla denetlenebilir olmalıdır. Ayrıca Genetiği Değiştirilmiş Mikroorganizmaların (GDO) İslam dini prensiplerince temizlik yönünden uygun olmadığı dini makamlarca ifade edilmektedir.

Helal Markalar

Helal gıda markaları gün geçtikçe artmakta ve İslami bilinç çoğalmaktadır. Bu firmalara ilişkin bilgilere internetten ve mobil uygulamalardan ulaşabilirsiniz.

Helal Gıda Abur Cuburları

Bisküvi, çikolata, kek, cips ve şekerleme gibi özellikle çocukların sevdiği gıda ürünlerinin de helal gıda gerekliliklerine uygun üretim yapan firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Bu başlıklarda ilginizi çekebilir…

En Ucuz ISO 27001 Belgesi

En Ucuz ISO 27001 Belgesi

Zamların gelmesiyle birlikte tüm ISO Belgelerinin fiyatı arttı. Bilginer Belgelendirme danışmanlık firması olarak siz değerli müşterilerimize özel, bütün şartları zorlayarak fiyatlarımızı sabit tuttuk ve en ucuz ISO 27001 belgesini sahip olma avantajı sunuyor....

En Ucuz ISO 9001 Belgesi

En Ucuz ISO 9001 Belgesi

En Uygun ISO 9001 Belgesi Son zamlarla birlikte ISO belgeleri de fiyat artışlarından nasibini aldı. Ancak Bilginer Belgelendirme Danışmanlığı firması olarak özellikle Ankara ve İstanbul’da bütün şartları zorlayarak fiyatlarımızı sabit tuttuk ve en ucuz ISO 9001...

Sakarya Gıda Güvenliği 

Sakarya Gıda Güvenliği 

Gıda Güvenliği Sakarya Sakarya ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gıda sektöründe ürün/hizmet üreten kuruluşlarda güvenli ve sağlıklı gıda üretimi için geliştirilen bir standarttır. Sakarya ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi bu hedefe ulaşmak için tehlike...

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir